Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.11.2016 12:47:34 

Od tří koček

Výcvikový deník - aktuality

Výcvikový deník - aktuality...

Ahojda lidičky,
už jsme se konečně začali víc věnovat cvičení a ono to přináší ovoce.
Můžete průběžně sledovat, kde jsme byli a co jsme všechno už zkusili a v čem jsme se zlepšili.
A ty skoky jsou opravdu "mílové".
 

 

Březen 2012

 

Únor 2012

Po delší době jsem byla se Sanny opět na sutině. Společně se Soňou a Verčou jsme prohledali patro haly č.5. Na to, že měla Sanny tříměsíční prázdniny, rozhodně nic nezapomněla a moc mile mě překvapila.

Prosinec 2011

21.12.2011 Sanny, hala 5 přízemí

1.kolo jsem jí dala zákeřného zádveřáka, to bylo práce a nakonec tomu snad ani nevěřila :-D, 2.osoba volně odběhla do lednice. 2.kolo v tmavé části - 1.osoba schovaná v místnosti s bordelem - přestala už bordel řešit, 2. osoba - ležící ve skříňce - to byla premiéra, ale neřešila. Spokojennost a nejspíš i naše poslední sutinka na delší dobu.

15.12.2011 Sanny, Grace, hala  5 horní patro

Dnes jsem se Sanny velmi spokojená. Měla nachystané špeky jako  osobu ve skříni v chodbě - neviděla kam osoba míří, dlouho aktivně hledala, našla pach a pěkně štěkala. Druhá  v jiné chodbě v místnosti a v ní ještě v malé místnůstce. Opět musela pracovat nosem. Super. V druhém kole jsme zkusily nízkou výšku - ležící osoba na stole - perfektní samostatné vyštěkání, a poslední osoba jen přímák - nebyl opět ihned zjistitelný zrakem - super. Už začíná používat nos, štěkání zafixované.

Grace jen dole v přízemí jednu výšku. Spokojeně si odnesla peška.

Enny a Sanny dnes čekají večer ještě obrany.

13.12.2011 Sanny, Enny, Habeš

1.kolo s Enny. Cvičily jsme v novém terénu, který ještě nezná. 1.osoba volně za zdí, 2.osoba horní nad zasypanou místností. Poradila si, moc pěkné.

2.kolo se Sanny - osoba ve staré Habeši volně v místnosti - zmatí, neštěká hned, 2. osoba v novém terénu - za zdí - musí pracovat nosem - super, 3.osoba jen pár metrů volně - Sanny si sama na štěkání přeskočila na hromadu s bordelem a štěkala.

1.12.2011, Sanny, hala 5 horní tmavé mezipatro, spodní tmavé patro

1.speciál v terénu pro ni neznámém. Osoba ve sprchách, krásně nalezena, vyštěkána, 2.osoba v naprosté tmě, opět bez problémů nalezena, vyštěkána, 3. osoba v druhé části opět sprchy - zde hledala již systematicky, takže vyštěkána hned. Změnila způsob štěkání, zní víc sebevědomě. Uvidíme, co se z toho vyvine.

2.kolo dole, jen přímáky. 1. osoba vlevo vzadu za dvěřmi na židli. Asi po 20.kolečkách,  kdy osobu cítila, ale neviděla, otočila směr a začala štěkat, 2.osoba v zasypané místnosti bordelem - aby pochopila, že štěkáme i na hromadách - štěkala, 3. osoba vzadu vpravo ve skříni - naprosto s přehledem.

1.12.2011 Enny obrany Zetor

Vzhledem k tomu, že panička už nemůže, tak se podařil domluvit mladý hoch, který mi s obranami pomůže. Enny se s ním setkala prvně, akceptovala ho a s figurantem si krásně dvě kola zakousala. Na to, že kousala po roce, tak já byla velmi spokojená. Cílem je zjara ZVV1 a uchovnění.

 

Listopad 2011

30.11. Zbrojovka, Sanny


Opět pár přímáků, nové osoby, Sann ještě nechápe, že musí víc zapojovat nos. Vždy vyrazí někam do ohromné dálky a pak prohledává zpětně. I když i Grace takhle hledala, takže nejspíš super. Štěkání máme zafixované.  

 

24.11. Zbrojovka, hala 34, Sanny, Grace

Přijela jsem před halu dřív a vzala Grace na prohlídku terénu. Pěkně prohledala celou halu, nenašli jsme živou ani mrtvou osobu a 2x štěkla na mě. Takže babka byla spokojená. Následně dojel Ivoš s Verčou, udělali si noční poslušnosti a přidala  se Ivona. Za úplné tmy jsme začali štěkat. Čekala jsem, že Sanny bude nesvá, je tam jinak rozmístěný bordel, víc rozbitých skříněk, rozbebraných věcí a ona tam hodně dlouho nebyla. Překvapila. Hledala opravdu moc pěkně, nosem, pěkně štěkala. No a na závěr jsem si ještě s Grace udělala jeden terének, protože Verča vymyslela téměř nedohledatelnou osobu, tak jsem jí přece "musela" se zkušenou babičkou Grace vyzkoušet a potvrdit kudy jde pach a že je opravdu pro mladochy ve tmě moc těžká a nedohledatelná.

23.11. Zbrojovka, hala 5, Sanny

Ráno jsem se sešla na štěkando jen s Janou P., druhá Janča nám v noci odpadla s horečkou a angínou. Rozhodně si na štěkání nemůžu stěžovat, dokonce jsem se Sanny udělala 3 kola, ale bylo vidět, že to třetí je na ni moc. Není zvyklá. Zvládli jsme skříň, díru, tmu, učila se hledat nosem. Největší sranda byla, když Jana zaběhla přes dvě místnosti na volného přímáka a Sanny se rozhodla, že poběží chodbou a vyštěká její pach přes zamčené dveře.

17.11. Zbrojovka, hala 5, Sanny

Sváteční sutinka s Verčou a Ivonou. Schovávat se nám dojel i Petr, tak byl plně využíván. Sanny na něj a na Ivonku štěkala prvně v životě, ale problém žádný nenastal. Byla samostatná, aktivně si prohledávala halu, dohledávala nosem osoby a nádherně štěkala. Dokonce zvládla i situaci, kdy já stála ve vchodu a ona si sama prohledala celou pravou stranu až do konce a pak místnost vzadu vlevo. Opravdu je moc šikovná a je vidět, že ji to moc baví.

16.11. Zbrojovka, hala 5, Sanny

Odpolední sutina spojená s tmou, která nás přepadla. Sanny je už zvyklá na rolničku i svítící obojek. Osoby necháváme odejít dál a Sanny samostatně hledá i štěká.

15.11. Velká Klajdovka, Enny - plochy

Odpolední cviko s Janou P.a Míšou. Enny jeden terén 100x200 kroků, 2 osoby + po terénu přímák. Běhá, značí, spokojennost. Druhé kolo v prvním a druhém směru dvě osoby 10 metrů za sebou. Moc mi nevěřila, že tam někdo bude, ale pak pochopila, že to  tak může být. Jen Míšu se snažila zbavit čepice, protože ji začala škrabat hlavu. Míša si s ní poradila a já psa příště přizabiju, pokud ji tohle napadne.

7.11. Zbrojovka, hala 5, Enny

Po nedělních zkouškách mi to nedalo a vzala jsem Enny vyzkoušet úkryty, se kterými měli psi problémy. Situace byla nasimulovaná stejně jako v den zkoušek jen z tou vyjímkou, že byla naprostá tma. Enny samostatně prohledala všechny místnosti, našla obě osoby, jen značení prostě žádné. U obou stála a koukala. Tak snad to plochy jistí. V druhém kole viděla osoby odcházet i do zauvřených úkrytů, tak to jí značení nedělalo problémy.

2.11. Zbrovovka, hala 5, Sanny

1.kolo jsem jí poskládala osoby poměrně těžce, aby musela pracovat nosem, což při svojí rychlosti nestíhala. Druhé kolo jsme zkusili chlapa v kanále - pěkné, člověka za hromadou suti - bála se překonat, ale následně nádherně štěkala a volnou osůbku na srovnání. Začínám být se Sanny velmi spokojená. Jediné negativum je, že si od tam nejspíš dovezla kašel, takže ležíme doma a odpočíváme.

 

Říjen 2011

Grace oslavila  20.10. své jedenácté narozeniny

 

       7.10. Zbrojovka, hala 5 - Sanny

       Sanny hárá, ale ve výcviku nás to nijak neomezuje. Dnes se poprvé těšila na hledání. Táhla do haly na vodítku a do toho poštěkávala. Byla jsem vyjevená jak puk, co se s ní děje. Z osoby, kterou neviděla celou, měla slušný šok, ale za chvilku se aklimatizovala, osobu za kanálem zvažovala, jestli je pro ní lepší ukázat strach, nebo štěkání a peška a vyhrálo štěkání a pešek. Jinak je vidět, že pracuje nosem, ne očima. Běhá cvalem, ale na místě se dokáže zarazit a ihned štěkat. Začínám být moc spokojená a moooc vděčná všem pomocníkům, protože je to jen a jen jejich práce a se Sanny je to díky její síle a velikosti náročné.

       9.10. plocha Vesp - Sanny

        - odpoledne dojela Regina se Zdenou. Pokračuju v přímácích. Sanny je nucena i trochu hledat. Nos zapojuje, následně štěká.

      10.10. sutina ráno - Sanny

        - tréning se Soňou a Jančou Palátovou. Sanny v šoku z osob na bordelech. Nemá si, chudina, kam lehnout ke štěkání. Chtěla by asi, aby jí vždycky osoba uklidila plácek na štěkání :-D . Zvykne si a bude to dobré. Štěkala v šeru, takže opět změna prostředí, osvětlení a osob.

      11.10. sutina odpoledne - Enny a Grace

      - sutinka nám vyšla, Grace byla spokojená jak za mlada a celá spodní část haly 5 se jí zdála být  malá na prohledání. Ukázala, že naprosto nic ze svých nejlepších let nezapomněla.

Enny - schované 3 osoby, ale nezakryté. Spokojennost, moc pěkně štěkala.

     14.10. plocha ráno - Enny, Sanny

- Enny jeden speciálek se dvěma osobama. Běhala pěkně daleko, štěkání taky slušné. Nebyla to sice její nejlepší práce, ale byla jsem spokojená.

- Sanny - 4 x přímák, jde do toho na plno, moc pěkně štěká, neřeší křoví a neprostupný terén. Moc velká spokojennost.

 

      17.10. Zbrojovka, hala 5 ráno - Sanny

     Než ráno dojela Janička, tak jsem vzala Sanny na průchod sutinou - viz fotečky na rajčeti. Pak pár přímáků, ale koncipovaných tak, že musela hledat. Z kraje velmi komické. Už si spojuje hledání se štěkáním - prohledání celé jedné strany + osoba ve skříni za dveřmi = aktivní samostatné štěkání. No a zkusila jsem jí dát osobu do kalálu a Sanda v tom problém nehledala a moc pěkně štěkala. Děkuji moc Janičce.

       20.10. Oslavany - Sanny

     Jela jsem tam původně jen na průchod terénem a na socializaci nového prostředí. Sanny překvapila, jelikož ji nová sutina naprosto nevadila, skákala přes hromady mílovými skoky, vše chtěla sama aktivně prověřovat. Sice to bylo na úkor značení, ale jsem mooooc spokojená. Prostě jedním slovem TRHLINA. Jen ji tam asi nebudu moc brávat, protože ji místní díry - a že jich tam je - přestaly naprosto vadit a bojím se, že do některé skočí šipku.

 

      27.10. Zbrojovka - Sanny 

    Sešlo se nás akorát na cvičen, 4 lidi, 4 psi - Jarka, Radim, Jana S. a já. Prosadila jsem si se Sanny horní patro, protože jsem chtěla změnit prostředí a zároven i osoby. Sanny byla naprosto super. Má tendenci  hledat, prohledává prostor, běhá hodně daleko, nalezenou osobu intenzivně a sama značí s neuvěřitelnou výdrží. Maxi spokojennosti z mé i Sanniny strany.

Září 2011

Konečně jsem začala cvičit i se Sanny. Je to velmi bojácná a nevyrovnaná fena, která potřebuje získat důveru v lidi a ve vše nové. Začínáme s hraním si s lidmi a pomalu přecházíme k delším přímákům při záchr.výcviku. Jak se trošku srovná, tak začneme stopovat.

 

Enny - momentálně hárá, sutiny totálně ignoruje, stojí u úkrytů a neštěká. Brzo ji asi přerazím. Na druhou stranu aspon pěkně zabrala v ploše. Běhá směry víc než 50 metrů a nemá žádný problém v hledání ani značení. Určitě se ze sutin přeorientujeme na plochy a od jara budeme objíždět plošné závody. Pokud bude dělat nynějším způsobem, tak bodové ztráty budou minimální.

Jinak holky čekají od jara stopy a intenzivní obrany a postupné skládání sportovních zkoušek. Enny chci příští rok uchovnit, Sanny udělat letos rtg, na rok výstavu a případně DNA. Je hodně přerostlá, takže naděje na uchovnění moc velké nebudou.

Plány: Pondělí 12.9. odpoledne sutiny - Sanny - stále na přímácích, ale ztěžujeme pohyb terénem. Přidala jsem jí štěkání v pet flaškách a pohyb po prkně do okna místnosti. Bylo to nové a naše posera chaotizovala a získávala jistotu. Jinak už zvládne odbíhačky za něco i na 20 metrů. Vidím to na velikánský úspěch. Osoby ji zajímají mnohem víc než já, vypadá mnohem sebevědoměji, vyrovnaněji a opravdu se jí práce líbí.

 

           Úterý 13.9. odpoledne plochy - Sanny - odvoláno, moje angína. Ale plánuji štěknutí doma ve sklepě, tak snad to vyjde. Budu muset zapojit i tatíka, bo mi ji někdo musí vypustit. Snad to moc nepohnojí. Tak štěknutí proběhlo. 2x na mě, 2x na tatíka. Pud štěkací a peškový je silnější než strach z otce, takže spokojennost nejvyšší. Zítra pokračujeme stejjným způsobem.

 

            Pátek 16.9. ráno plochy - Sanny - nakonec jsme se sešly tři. Já, Veronika a Evka. Se Sanny jsem dělala klasické přímáky, spokojennost veliká. Nevadila jí cizí osoba, štěkala pěkně, o peška projevovala ohromný zájem. Jinak je to neohrabaný tele, které při jejím cvalu kolem nás pěkně posadilo na zem malou Barunku. Ještě, že jsem teleti chvilku před tím z bezpečnostních důvodů sundala koš. Zase by bylo v tv, že NO napadl malé dítě.

 

            Pondělí 19.9. plánovaná dopoledne voda na Holáseckých jezerech - pro nepřízeň počasí, déšť a teplotu kolem 10 st.C jsem výlet zrušila. Taky na to měla vliv moje nemoc. Další pokus plánuji na středu, případně na čtvrtek, ale asi vezmu jen Enny na procházku a zmapování terénu. Přece jen s námi půjde dvouleté dítě, které ze Sanny koně nemusí mít hned celoživotní trauma. :-D

 

 

     enlightened 23.10.2010 jsme s Enny úspěšně splnily zkoušku FL-A u pana rozhodčího Pavlíka.                        

                   Body máme 194 speciál, 38 poslušnost a 35 dovednost.enlightened

 

    2.5. jsme úspěšně splnily zkoušku BH u pana rozhodčího Mnicha.

 

Květen 2010

 

21.5. - 22.5.2010 mezinárodní zkouška RH-TA ve Vídni Heustadlwasser

 zájemcům o podrobný článek z organizace mezinárodních zkoušek mile ráda článek přepošlu. Stačí poslat meil na zzapornak@seznam.cz
 

3.5. sutina Zbrojovka, hala č.5, terén nad dalším barákem.

Spoluštěkači Ivona a Veronika.

Jako klasicky neumím vymýšlet lehké úkryty. Naštěstí mám už fenu, která se tím nenachá  rozhodit. Po tom, co jsem jí poslala do terénu se dvěma osobama, naskočila na skříň a sedřela si oko, moc hezky prohledávala.

1. osoba byla zádveřák v pokálené místnosti nad dalším schodištěm, v místě, kde se dělily chodby. Neměla problém ze schodiště chytit pach a naprosto suprově značit. Intenzivní, hlasité, okamžité a bez přerušování. Takříkajíc nasrané.

2. osoba po větším ověřování a dohledávání označená.

V druhém kole odbíhačky, ale černouch se zapoměla dívat kam, jako vždy. Takže klasický terén. Skříň  s Ivou označena okamžitě, intenzivně, pěkně. Verča pak za rohem v další chodbě za otevřeným i dveřmi a z druhé strany zavřená dvířky skříně. Moc pěkně dohledané a značené.

S dnešním tréninkem jsem moc spokojená.


Leden 2010 už zase cvičíme, hurá.

Fotky s průběžných tréninků sledujte na  http://gracielka.rajce.idnes.cz/

gracielka.rajce.idnes.cz 

Prosinec 2009
proběhl se mnou v nemocnici.
 
Listopad 2009
proběhl opět výcvikově.
 
Říjen 2009

23.10.2009 zkouška RH E Brno Zetor
Speciál: 92 bodů

Poslušnost: 83 bodů.
Fotečky z dnešních zkoušek:


18.10.2009 závod poslušnosti Heroltice dle RH E
2 místo - 84 bodů.


Září 2009

26.9.2009 sutiny dopravní stavby
Dva speciály po dvou lidech. Běhá pěkně, akorát je dost rozlítaná. Označení pěkné.

 

13.9.2009 jeskyně Stránská skála
Dva speciály po 2 lidech. Tma ji nevadí, aktivně hledá, zatím problémy s přesným dohledání osob. Déle to trvá. Druhý speciál jsem jí udělala moc těžký, venku opraveno přímákem.

9.9.2009 poslušnosti Zetor a plochy
Nácvik poslušnosti dle RH-E, pak plochy v lese. Terén na plošné RH-E. Vyhledání takové neslané, nemastné, ale prý by to na 85 bylo. Pak dva přímáky. Druhého musel dýl hledat, neviděla, kam jde. Moc pěkné.

6.9.2009 výcvikový sraz Dopravní stavby
Dvě kola. V prvním 3 osoby. Fena neviděla, kam se schovávají, jen namotivovaná. Běhala daleko, hledala cestou zpět. 1.osoba kontaktní, štěkala přes zídku, 2.osoba zavřená v dřevěné bedně, bez možnosti zrakového kontaktu. Pěkně našla, okamžitě štěká. 3.ukrytá pod deskou, dostala se až k ní, štěká. V druhém kole jednodušší úkryty. Osoba mezi paletama, dostala se až k ní, štěká. Druhá mezi dlažbou, pěkně dohledané i označené. 3.mezi klecma. Opět musí pracovat s pachem, samostatné a pěkné vyštěkání. Moooc velká spokojennost.5.9.2009 výcvikový sraz Vesp
V prvním kole 2 osoby, první kontaktní, lehce dohledatelná. Fouká vítr, tak musí pracovat i zde  nosem. Okamžité nalezení, vyštěkání.
Druhá osoba schovaná ve žlutém čímsi, pootevřené dveře, aby byl umožněn menší kontakt, okamžité najití, vyštěkání.
Druhé kolo jsem jí trošku ztížila. 1.osoba ve výšce. Moc pěkně pracuje s pachem, osobu najde, ale místo štěkání hledá cestu, jak se k ní dostat a dostane se osobě až na klín. . Chudák Janička. Druhá osoba ležící v díře na konci zastřešené části, nezakrytá, boční úkryt. Enny běžela rychle uvedeným směrem, přeběhla úktyt, ale asi po 2 metrech chytla pach, udělala čelem vzad a  jistě a rychle dohledala, štěkala.


1.9.2009 sutiny Řečkovice
3+2 osoby, cvičení v úplné tmě. Hezky aktivně hledá i víc ukryté osoby. Zatím stále umožněn vizuální kontakt. Značí sama, okamžitě.
Fotky Vepedenků Enny a jejího bratrance Chrise a Edouška Jany:
Srpen 2009

31.8.2009 plochy Velká Klajda
dvě osoby s přeběhnutím, druhý terén dva přímáky. Víme co dělat, používá nos, hledá. Štěkání o něco horší, prodlevy.

27.8.2009 sutiny Královopolská
2+3 osoby, z toho 2x tma a jeden podúrovňový úkryt. Maximální spokojenost, fena aktivně a dlouho dohledává, pěkně štěká.

24.8.2009 noční obrany na Milana Olivu na VFU Brno.
Enny už kouše na měkký rukáv, revíry na jednu zástěnu na volno.

Proběhlo pár tréninků na Vespu.
Enny jsem už vymyslela pár těžších úkrytů, kdy musela sama začít hledat. Trošku jí to zamotalo hlavičku, ale příště už štěkala o to lépe.

   

Nedalo mi to, abych neprotáhla aspon na přímáka Grace a vzniklo z toho pár pěkných popelnicových fotek.Červenec 2009
jsme začali aktivněji cvičit na táboře v Zahradišti.
Víc informací a fotek v sekci Enny Vepeden.
TOPlist